Конспект уроку (4 клас)
Тема. Здорова їжа. Healthy food.
Мета: удосконалювати
навички вживання граматичної структури
there is/there are, неозначеного артикля перед злічуваними
іменниками та займенника ”some” із
незлічуваними іменниками; розвивати лексичні
навички, мислення; практикувати учнів в усному мовленні з даної теми; формувати
поняття про здорове харчування і його значення для людини, формувати культуру
мовлення.
Обладнання. Аудіозапис, підручник, малюнки, таблиці.
Тип уроку .
Комбінований.
Хід уроку
І. Початок уроку.
1. Привітання. Greetings.
T.
Good morning, children! I’m glad to see you.
Cl.
Good morning! We are glad to see you too.
2. Уведення в іншомовну сферу спілкування. Warm up.
T.
Look at me. What am I have in my hands? Try to guess what are there in the
basket? (Вчитель
демонструє корзину і пропонує учням вгадати що в ній знаходиться).
3. Повідомлення теми і мети уроку. Aim.
T.
Today at the lesson we are going to speak about healthy food. We shall
recollect the rules of using article with nouns and there is/ there are in the
sentences. We’ll speak about healthy food and discuss what is bad for your
healthy.
4. Фонетична зарядка. Phonetic drills.
Look
at the blackboard! Let’s repeat sounds[ e] and [i:] in different words.
apple meat
radish meal
cabbage steam
carrot cream
salad eat
5. Мовленнєва зарядка.
T.
Look on this rhyme "Apples” with the missing verbs.
Apples … sour.
Apples … sweet.
Apples … juicy.
And nice to eat.
T. Do you like apples?
Ps. Yes, we do.
T. What other fruit do you
like?
II. Основна частина
уроку.
1. Активізація знань лексики по темі «Їжа».
1) Повторення слів. (Вчитель
демонструє продукти, які знаходяться в корзині, а учні називають їх англійською
мовою).
Т. I have got a
basket with food. Let’s see what are there in it.
З уст вчителя
звучить римівка.
На
городі я для тебе
Назбирала vegetables.
Капустинка – This is cabbage.
Картопелька – Potato
Ще й beetroot , звемо ми так
Звичайнісінький буряк.
2) Лексична вправа.
(Вживання слів у реченнях). З опорю на структури , зображені на таблиці, учні
складають речення.
What do you like to eat?
-
I like ….
-
I don’t like …
T.
You like fish. He likes meat. So "Tastes differ”. (Коментар прислів’я).
2. Повторення граматичного матеріалу.
Вжиання артикля "а(аn)” та займенника "some” з іменниками.
T. Can you count
carrots? -
Pl. Yes, I can.
T.
Count them, please. - Pl. One, two, three…
So
the word ”carrot” is countable noun.
T.
Can you count milk? - Pl. No, I can’t .
So
the word ”milk” is uncountable. It is uncountable noun.
T.
Look at the blackboard.
Use
indefinite article with countable noun. ( A lemon, a carrot, an onion, an
apple).
Use "some”
before uncountable nouns. ( Some
milk, some jam, some juice).
3.
Повторення правил вживання зворотів there is/ there are в реченнях.
1)
Учні прослуховують аудіозапис
речень. Let’s listen some sentences and repeat them.
2) Вчитель
пояснює правила вживання зворотів. Демонструє продукти і промовляє: There are
some lemons. There are
some apples. There is some jam.
Use
‘there are” with countable nouns. Use "There is” with uncountable nouns.
3) Виконання
письмової вправи на закріплення.
Write
down the sentences. Use "are” or "is”.
There
… some milk. There … some lemons.
There … some jam. There
… some apples.
4. Фізкультхвилинка.
5.
Бесіда
про корисну та шкідливу їжу.
Let’s
speak about healthy food. What food is healthy? Translate the word HEALTHY.
Read the sayings, please. "An apple a day
keeps the doctor away”. Explain the statement. (Pl. You should eat healthy
food).
T.
What healthy food do you know? (Pls: Fruit, vegetables, fish, bread, milk…)
T.
We should not eat a lot of food like sugar, cakes, chips, sweets.
6. Читання тексту. (с.134).
Look
through the text and find the statements about healthy food.
7.Створення Mind-Map.
T.
Who is absent today? Why he/she is
absent? Is he/ she is ill? Let’s think what food and drink should you
eat if you ill?
Healthy
food.
Milk and honey Onion
and garlic
Fresh fruit Tea with lemon
Currant and rashberry Medicine plants
8. Робота в групах.
1)
Listen to the text and try to continue it.
I
have a friend Nick. He likes to eat. His favourite meal are fruit salads and ise-cream. For
breakfast he prefers to eat…
2)
Think what ingradients can you take for fruit salad / vegetable salad?
III. Заключна частина уроку.
1.
Світлофор.
Look at the blackboard . You
can see traffic lights.
Think
and put what products are useful for us .
Red light. Stop and think! (Sugar, cakes, chips,sweets).
Yellow light. Go carefully. (Fatty meat, smoked fish).
Green light. Go right ahead. (Salad, fruit, milk).
2.
Нагадування
вчителя про культуру харчування.
T.
Don’t forget to wash your hands before eating.
3. Підведення підсумків уроку.
Оцінювання знань.
Thank
you for your work on our lesson today.
3. Домашнє завдання. Hometask.
Write a short composition "Healthy food on our
table”.
|